O Akumulatorach #2

Witam!

W tym artykule krótko omówimy sobie pozostałe typy akumulatorów.

Pierwszym akumulatorem, o którym chciałbym dzisiaj napisać jest akumulator kwasowo ołowiowy. Tego typu akumulator możemy zobaczyć na przykład w samochodzie. Z reguły mają one dosyć duże pojemności. Ładowanie tego typu akumulatorów może odbywać się poprzez podłączenia zacisków akumulatora do napięcia stałego, jednak zalecane jest stosowanie do tego celu atestowanej ładowarki. Maksymalny stały prąd rozładowywania jest mniejszy niż w przypadku akumulatorów litowo-polimerowych, jednak nadal jest on dość spory i w przypadku nieodpowiedniego podłączenia obwodu, może on ulec spaleniu. Jednym z rodzajów akumulatora kwasowo-ołowiowego jest akumulator żelowy, który polecam stosować zamiast tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Jest on bardziej odporny na nieprzyjazne warunki pracy, oraz dzięki swojej budowie eliminuje problemy wycieku elektrolitu, oraz jego uzupełniania.

Następnym typem akumulatora, jest akumulator niklowo-kadmowy (w skrócie NiCd). Typowe akumulatory tego typu mogą mieć pojemność nawet do 10[Ah], jednak do celów przemysłowych są produkowane także wersje o pojemności znacznie większej. Mają one szereg zalet, do których z pewnością należy zaliczyć:
-możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur,
-odporność na wstrząsy i drgania,
-dość duża wydajność prądowa,
-możliwość pracy przez nawet 20 lat przy właściwym użyciu,
-wytrzymałość na ok. 1000 cykli ładowania.
Takie akumulatory należy ładować atestowaną ładowarką. W dodatku są one dość kapryśne, jeśli chodzi o sposób ich ładowania. Powinny być najpierw w pełni rozładowane i niezwłocznie podłączone do ładowarki, tak aby naładowały się do pełna. W przeciwnym wypadku wraz z czasem może maleć ich pojemność.

Ostatnim już omawianym przeze mnie typem akumulatora będzie akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy, częściej nazywany NiMH. Akumulator ten ma konstrukcję i właściwości podobne do akumulatora NiCd. W dodatku nie zawiera on toksycznych związków kadmu. Jest on jednak droższy i ma mniejszą żywotność, dlatego został on w dużej mierze wyparty przez akumulatory niklowo-kadmowe.

W następnym, ostatnim już artykule z tej serii dowiemy się co nieco o obwodach zabezpieczających do akumulatorów.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach, w razie potrzeby można także skontaktować się ze mną przez maila michal.bronicki@wp.pl

Michał Bronicki

 • Karold

  Jest możliwość korzystania z tych modułów „na zmiane”? Raz jako odbiornik, a raz jako nadajnik?

  • Jak najbardziej 😀 Moduły działają w trybie half duplex. Postaram się to za niedługo opisać.

 • ddddd

  A który dokładnie przykład pingpair bo jest ich kilka ?

  • Ten najprostszy 😀 „pingpair”

  • dddd

   Kurczę ale ja takie przykłady mam:

   pingpair_ack

   pingpair_dyn

   pingpair_irq

   pingpair_irg_simple

   pingpair_multi_dyn

   pingpair_sleep

   • Ojojoj. Zajrzałem do tej biblioteki jeszcze raz (sam nie wiem czemu ja miałem zwykły pingpair pewnie różnica wersji). Powinieneś wybrać pingpair_dyn 😀

 • Przemek

  Hej fajnie napisane, bardzo prosto ?

  Tylko nie mogę zrozumieć po co zastosowana jest pętla while w kodzie odbiornika (linijka 23).

  Mam jeszcze jedno pytanie, wiesz może jaką funkcją będą mógł uśpić moduł NRF?

  • Pin IRQ podpinamy do pinu 5 (lub innego co możemy zmienić w bibliotece)

   A potem korzystamy z fuknkcji

   radio.powerUp() ;

   radio.powerDown() ;

   Pętla while jest swoistą flagą w programie, służy ona do sprawdzenia odczytu z radia.

   done = radio.read(msg, 1)

 • Przemek

  Hej a chciałbym kod nadajnika skompilować na ATtiny84

  Zmieniam odpowiednio w kodzie piny CE i CSN

  wyrzucam z kodu #include (na stronie dokumentacji jest napisanem, że przy ATtiny nie trzeba dodawać tej biblioteki i faktycznie z nią kod nie chciał się skompilować a bez niej wgrywa poprawnie

  https://tmrh20.github.io/RF24/ATTiny.html –> pierwsze zdanie o tym mówi)

  Jednak po tych modyfikacjach program nie działa

  Czy jest coś jeszcze w kodzie co powinienem zmienić żeby działało?

  • Szczerze powiem, że nie miałem do czynienia z tą biblioteką oraz ATtiny. Jednak możliwe, że pin odpowiedzialny za nadawanie roli jest inny. Spróbuję coś później popatrzeć.

 • Tomasz Kubiak

  a mnie krew zalewa, gdy widzę że w poradnikach wszystko działa a u mnie nie 😉
  a tak poważniej, mam dwa arduino uno z podłączonym owym modułem według powyższego schematu, jednak żaden z przykładów nie działa. zawsze jest „communication failed, timeout”. moduły oddalone są od siebie o jakieś 15 cm. w obu przypadkach stosuję kondensator miedzy vcc i gnd, gdyby ktoś o to zapytał. oba podpięte do dwu różnych laptoków.
  i jeszcze jedno, gdzie w powyższym przykładzie (a dokładniej, gdzie w kodzie) wskazane jest, że należy zewrzeć pin 7 z gnd?

  • Hmm spróbuj z odbiornika odlutować kondensator. Wewnątrz biblioteki :/