Arduino – Poradnik #2

W poprzednim poradniku dowiedziałeś się co to Arduino oraz do czego możemy je wykorzystać.
Tym razem poznasz zasadę działania podstawowych komponentów Arduino oraz napiszesz program sterujący diodami.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest zakup części. Polecam Ci do tego zestawy startowe dostępne w wielu sklepach internetowych. Ja użyłem tego KLIK.

Jeżeli posiadasz już wszystkie części, pozostało Ci tylko pobranie oraz zainstalowanie IDE https://www.arduino.cc/en/Main/Software. Z jego instalacją powinieneś poradzić sobie sam (wystarczy podążać według instrukcji instalatora).

Gdy już mamy zainstalowane IDE przejdźmy do podłączenia naszego Arduino poprzez port USB.
5-1-min
Następnym krokiem jest uruchomienie IDE oraz wybranie modelu naszej płytki.
Jeżeli zakupiłeś ten starter co ja to będzie to Arduino Uno. Ostatnim krokiem konfiguracji jest wybranie odpowiedniego portu szeregowego dla Arduino, zazwyczaj wystarczy wybrać domyślny.
5-2-min

Podłączmy pierwszą diodę

Diodę do Arduino musimy podłączyć poprzez opornik. Użyjemy opornika dostępnego w zestawie o rezystancji 220Ω.
5-3-min

Teraz przejdźmy do naszego IDE. Zaczniemy od bardzo prostego programu, dzięki któremu nasza dioda będzie migać w odstępach co 100ms czyli 0,1s (mozemy to zmienić zmieniając wartość w funkcji delay).

Aby wgrać program do Arduino musimy kliknąć ten przycisk.
5-4-min
Jeżeli wszystko wykonałeś poprawnie twoja dioda powinna działać tak:

https://www.youtube.com/watch?v=wThWBqWmKo4&feature=em-upload_owner

 

Kolejnym punktem naszego poradnika będzie podłączenie czterech diod oraz zapalanie ich pokolei co pół sekundy. Każdą diode podłączamy do osobnego wyjścia w Arduino poprzez opornik 220Ω.

5-5-min

 

Teraz przejdźmy do programu, w podstawowej wersji nie jest on trudny ponieważ wygląda prawie tak samo jak pierwszy lecz definiujemy w nim cztery diody oraz zapalamy je i gasimy w odstępie 500ms.

Do każdego przykładu będę starał się umieszczać filmik prezentujący działanie układu.

https://youtu.be/AfN14p-pyZA

 

Jak już pewnie zauważyliście program przy czterech diodach jest dość długi. Może przy czterech nie ma problemu lecz przy 10 już będzie dość ciężko. Właśnie dlatego musisz nauczyć się działania oraz zastosowania pętli. Lecz tego nauczysz się w następnej części kursu.

[su_button url=”https://roboblog.eu/2015/12/04/arduino-poradnik-1/” size=”7″]Poprzednia część kursu[/su_button][su_button url=”https://roboblog.eu/2015/12/18/arduino-poradnik-3/” size=”7″]Nastepna część kursu[/su_button]

Scroll to Top