Prototypowanie – dobre nawyki

Cześć
Dziś zajmiemy się tematem dobrych nawyków podczas prototypowania, które mogą się Nam przydać podczas większych projektów.

FU011AZGYGF8IV4.MEDIUM-min

Bardzo dobrym nawykiem podczas prototypownia jest używanie potencjometrów, rezystorów oraz przycisków zamiast czujników, które mają zostać użyte w finalnej wersji projektu.

Bardzo często zdarza się, że wadliwe działanie programu nie jest spowodowane błędem w kodzie tylko problemem, który tkwi w czujniku.
Gdy już poprawnie napiszesz i przetestujesz program bez użycia czujników i wszystko będzie działać poprawnie będziesz mógł przejść do podłączenia czujników i przerobienia tylko kilku linijek kodu.

Jeżeli okaże się, że twój program wtedy nie działa tak jak powinien to masz pewność, że błąd tkwi w jednym z czujników a nie w kodzie. Kolejną zaletą nie wykorzystywania czujników podczas prototypowania jest możliwość ustalenia „dokładnej wartości zmiennej” za pomocą potencjometru lub rezystora.

Na przykład za pomocą potencjometru możesz zrobić to bardzo szybko poprzez zmianę jego rezystancji. Nie wpływają na niego żadne czynniki zewnętrzne takie jak na przykład temperatura.

 

Bardzo dobrym nawykiem gdy korzystamy z Arduino jest używanie co jakiś czas polecenia

Możemy je zastosować do monitorowania wartości zmiennych. Co daje nam możliwość swoistego debugowania.

Ja na przykład bez tego polecenia nie wyobrażam sobie sprawnego poprawienia działania kodu.

Kolejnym aspektem ułatwiającym prototypowanie są płytki prototypowe o, których można przeczytać TUTAJ.

Dla osób jeszcze nie zorientowanych dodam, że płytki prototypowe można łączyć w większe bloki za pomocą zatrzasków

breadboard-power-busesBreadboard_complex-minJedyne co musimy zrobić to połączyć ścieżki zasilnia dzięki czemu wszędzie będziemy mieli to samo źródło zasilania.

Mam nadzieję, że ten artykuł wniesie coś do waszej przygody z elektroniką 🙂

A jakie Wy macie usprawnienia podczas prototypowania? Piszcie w komentarzach.