Sterownik PLC #2 – Wejścia, wyjścia, bramki, czyli jak patrzeć na świat logicznie

Po pierwszej części kursu ogólnikowo dowiedzieliście się czym jest sterownik PLC, poznaliście jego budowę oraz poszczególne rodzaje języków, w jakich możemy tworzyć programy. Jak już wspomniałem, skupimy się tylko na najpopularniejszych i w sumie najłatwiejszych do nauki, czyli schemacie drabinkowym LD (nazywanym również LAD), schemacie bloków funkcyjnych FBD oraz pobieżnie tekście strukturalnym STL.

Najważniejsze, co musimy poznać na początku nauki programowania sterowników PLC to sposób, w jaki możemy się z nimi komunikować, mianowicie chodzi o wejścia oraz wyjścia sterownika. To one pełnią główną rolę w działaniu całego układu.

Wejścia możemy podzielić na:

  • Cyfrowe – ich stan może być ustalony tylko w dwóch poziomach, w stanie niskim (LOW) oraz wysokim (HIGH) zależnie od przyłożonego napięcia
  • Analogowe – ich stan jest zależny od napięcia przyłożonego do ich zacisków i zależnie od rodzaju zastosowanego przetwornika analogowo-cyfrowego (A/C) może mieścić się w zakresie od 0 do 100% z różną rozdzielczością

Wyjścia sterownika PLC są zazwyczaj cyfrowe (przekaźnikowe lub tranzystorowe) lecz spotykane są również wyjścia analogowe.

W języku LD symbolem wejścia są dwie pionowe równoległe linie (podobnie jak symbol kondensatora, lecz nie powinien być z nim mylony), nad którymi znajduje się litera I lub X oraz numer wejścia. Wejście może znajdować się w jednym z dwóch trybów, NO (normalnie otwarte), lub NC (normalnie zamknięte). W drugim przypadku między dwoma równoległymi liniami znajduje się ukośna linia.Wejścia

W języku LD symbolem wyjścia są dwa półkola tworzące niedomknięty okrąg. Podobnie jak wejścia mogą być w jednym z dwóch trybów: NO lub NC. Literami oznaczającymi wyjścia może być litera Y lub Q wraz z numerem wyjścia zależnie od rodzaju sterownika.

Wyjścia

Teraz pora na trochę logiki

Znając najważniejsze i zarazem podstawowe elementy języka LD możemy zacząć tworzyć proste programy. Aby to uczynić, musimy poznać jeszcze sposób tworzenia algorytmów, w tym przypadku, za pomocą bramek logicznych.

Bramka logiczna, to układ logiczny, za pomocą którego możemy ustawić wyjście Q w odpowiednim stanie logicznym, ustawiając jedno lub więcej wejść w odpowiednim stanie. Wyróżniamy 3 najważniejsze rodzaje bramek logicznych: OR (pl. LUB), AND (pl. I) oraz NOT (pl. NIE – negacja). Za ich pomocą możemy stworzyć kolejne grupy bramek takich jak NAND, NOR, XOR i wiele więcej. Poniżej przedstawiam tabele prawd oraz symbole w języku FBD wymienionych bramek logicznych.

bramki_logiczne

 

W kolejnych częściach poznacie zasady tworzenia programów w języku LD za pomocą bramek logicznych, lecz wcześniej mała praca domowa.

*DODATKOWE ZADANIE DOMOWE*

Stwórz bramki logiczne AND, OR oraz NOT w języku LD w najbardziej nietypowy i nieszablonowy sposób jaki przyjdzie ci do głowy i podziel się swoim pomysłem. Układ może być wykonany w formie rysunku, obrazu, mozaiki, układanki lub w jakikolwiek inny ciekawy sposób. Liczy się kreatywność (a wam chyba jej nie brakuje ;-D ). Aby prace były ujednolicone, macie do wykorzystania dwa wejścia X1 i X2 oraz jedno wyjście Y1. Czekam na wasze prace pod adresem [email protected] wysłane w pliku graficznym .jpg lub .png podpisane w tytule waszym imieniem oraz miejscowością z której pochodzicie. Wysyłając prace, zgadzacie się na publikowanie ich na stronie https://roboblog.eu. Najlepsze i najbardziej pomysłowe będą wykorzystane w przyszłych artykułach. Deadline 30.09.2016r.

W razie braku zainteresowania z waszej strony, kolejne artykuły będą pojawiać się w większych odstępach czasu ;-D.

Czekam na wasze komentarze z opiniami na temat artykułu, co chcecie abym zmienił, czego unikał itp.

[su_button url=”https://roboblog.eu/2016/08/02/sterowniki-plc-1/” size=”7″]Poprzednia część kursu[/su_button]

Scroll to Top