Arduino & Processing – Poradnik #1

Cześć, pewnie spotkałeś się kiedyś w swoim projekcie z potrzebą graficznego przedstawienia danych z monitora portu szeregowego, na przykład chciałeś stworzyć radar, jednak nie wiedziałeś jak to zrobić.

Ten poradnik ma na celu przybliżenie Ci tego tematu. Sam kiedyś poszukiwałem czegoś podobnego jednak w polskim zakątku internetu nie udało mi się nic dotyczącego tego tematu znaleźć. Po dłuższym czasie spędzonym na poszukiwaniach natknąłem się na Processing.

W zamyśle twórców Processing jest językiem programowania oraz środowiskiem stworzonym w celu tworzenia „sztuki elektronicznej”. W tym poradniku dowiesz się jak dzięki niemu stworzyć graficzne przedstawienie danych z monitora portu szeregowego.

A po co to komu?
Dzięki Processing wejdziesz na nowy poziom w swojej przygodzie z Arduino. Umożliwia Ci on tworzeniu wielu ciekawych, „przyjaznych dla oka” projektów.
Takich jak na przykład radar, który został stworzony przez użytkownika „Dejan Nedelkovski”. Przedstawił on ten projekt w swoim filmiku

W tej serii poradników postaram Ci się przybliżyć temat Processing-u połączonego z Arduino.

No to zaczynamy!
Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to pobranie IDE z tej strony oraz jego uruchomienie. Środowisko jest bardzo podobne do klasycznego IDE(ponieważ środowisko jak i język Arduino zostały stworzone na podstawie Processing). Jest ono także bardzo intuicyjne.

W dzisiejszym artykule tylko przedstawię Ci projekt, który jakiś czas temu wykonałem w ramach testów.
Części potrzebne do budowy to:
-Arduino
-Kable połączeniowe
-Kamera IR dostępna tutaj

Zadaniem tego urządzenia jest śledzenie różnych źródeł ciepła w czasie rzeczywistym oraz przedstawienie tego graficznie na układzie współrzędnych. Czyli jest to prosta kamera termowizyjna.

Schemat oraz kod niestety nie należy do mnie. Jest on ogólnodostępny w dokumentacji tej kamery, jednak żebyście nie musieli szukać udostępnię go tutaj.

Kod do Arduino

Oraz kod, który musisz wgrać do Processing

 

Dzisiejszy artykuł był tylko wstępem miał przedstawić możliwości połączenia Processing i Arduino przez co miał Cię zachęcić do dalszej części kursu. W następnych poradnikach nauczysz się języka Processing od podstaw.

Scroll to Top