Arduino – Poradnik #1

Witajcie!
W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką Arduino. Poruszymy takie tematy jak: – Czego się tutaj nauczysz?
– Co to w ogóle jest Arduino?
– Dlaczego Arduino a nie coś innego?
– Do czego służy Arduino?

Na tym blogu skupię się na podstawach Arduino oraz robotyce, poznasz tutaj działanie najważniejszych komponentów (modułów, shieldów itp.) potrzebnych do budowy robotów oraz podstawowych projektów, podstawy programowania oraz elektroniki.

Co to w ogóle jest Arduino?
Arduino składa się z 8-bitowego mikrokontrolera firmy Atmel (ATmega328 w Arduino Uno). Jak na razie nie potrzeba więcej wiedzy technicznej dotyczącej płytki.
Jeżeli Arduino jest oparte na mikrokontrolerze ATmega328, to dlaczego nie można wykorzystać samej ATmegi z wgranym bootloaderem* Arduino na płytce stykowej oraz programować ją za pomocą Arduino IDE* ?
1-1-min

Można jednak nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ do ATmegi potrzebujemy jeszcze kilka innych części takich jak kwarc, oporniki, kondensatory. Najważniejsze jest to, że do czystej ATmegi potrzebujemy jeszcze programator.Moim zdaniem takie utrudnianie sobie życia nie ma sensu ponieważ koszt „produkcji” takiego domowego Arduino nie będzie się wiele różnił od ceny zwykłej płytki ze sklepu. A plątanina kabli jaką może nam to rozwiązanie przysporzyć oraz awaryjność, a co za tym idzie zszarpane nerwy i stracony czas nie są warte tych kilku złotych oszczędności.
1-2-min


A do czego służy to całe Arduino?
Arduino możemy wykorzystać w różnych celach, na moim blogu zajmiemy się głównie zastosowaniem go w robotyce (niżej zdjęcie mojego robota stworzonego na podstawie Arduino).1-3-minLecz arduino można wykorzystać praktycznie do wszystkiego, ogranicza nas tylko wyobraźnia, no i oczywiście budżet. Jednymi z ciekawszych pomysłów z jakimi się spotkałem to m.in. projekt gitary z wbudowanymi efektami, automatyka domu, Led Cube itp. Okej, już wiemy co to Arduino i do czego służy.

W internecie jest wiele poradników, ja swoją przygodę zaczynałem poprzez ciągłe szukanie różnorakich poradników i kursów. Jednak nie znalazłem żadnego poradnika, który spełnił by moje oczekiwania, właśnie dla tego postanowiłem napisać swojego bloga.

[su_button url=”https://roboblog.eu/2015/12/12/arduino-poradnik-2/” size=”7″]Następna część kursu[/su_button]


*bootloader-program uruchamiany jako pierwszy po zakończeniu wykonywania BIOS-u (lub UEFI), służący do załadowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej urządzenia
*Arduino IDE- Arduino IDE to rozbudowane środowisko programistyczne, które przeznaczone jest do pisania kodu na mikrokontrolery

Scroll to Top