Raspberry Pi #1 – Instalacja i konfiguracja

Witajcie.

Dzisiaj nie będziemy robić nic ciekawego. Opiszę tylko podstawowe informacje takie jak: z jakiego systemu, z jakich bibliotek oraz z jakiego języka będziemy korzystali. Będzie również krótka konfiguracja pakietów oraz opcjonalna instalacja.
Nie będzie to zbyt interesujące, jednakże niezbędne dla realizacji przedstawianych przeze mnie tutaj projektów. Nie rozpisując się bez potrzebnie przejdźmy do konkretów 😉

Raspbian – Najpopularniejszy i najlepszy OS

Wybrałem Raspbiana ze względu na jego popularność, dużą społeczność oraz dostępność do ogromnego repozytorium i gigantycznej ilości bibliotek. Przeważająca liczba przykładów i projektów dostępna w internecie jest oparta właśnie o ten system. Bazuje on na oryginalnym Debianie, więc polecenia będą takie same. Nie będę przedstawiał Wam w jaki sposób zainstalować go ze względu na to, że znajdziecie wiele poradników w internecie dzięki popularnej wyszukiwarce internetowej.

Java – środowisko wykonywalne naszych programów

Nie wspomniałem o tym w poprzedniej części, ale najczęściej będziemy korzystali z Javy, ewentualnie z połączeniu z krótkimi skryptami w Bashu, bądź Pythonie. Wybrałem Javę z dwóch prostych powodów: po pierwsze – ten język znam lepiej i po drugie – jest to wieloplatformowy język programowania, co w dużym stopniu ułatwi nam komunikację pomiędzy Raspberry Pi oraz innymi urządzeniami. Jestem w pełni świadomy tego, że nie każdy z Was czytających zna się na programowaniu, tym bardziej w Javie, więc na końcu każdego wpisu opcjonalnie będą znajdowały się pliki .class, czyli pliki wykonywalne oraz ich kod źródłowy w postaci linku do Github.

Java-min

 

Przejdźmy do instalacji.
Od ponad 3 lat środowisko Java jest pre-instalowane w systemie Raspbian, z którego będziemy korzystać. Jeżeli jednak nie mamy zainstalowanej Javy, możemy to zrobić ręcznie. Aby sprawdzić jej obecność w systemie należy wpisać komendy:

W rezultacie powinniście otrzymać wersję aktualnie zainstalowanej Javy, co będzie wyglądać mniej więcej tak:

Screen+Shot+2013-10-02+at+12.35.08+AM

Cała instalacja Javy jest opisana na oficjalnym blogu Raspberry Pi.

Biblioteki – wielkie ułatwienie dla programistów

Teraz przydałoby się zainstalować kilka podstawowych bibliotek. Pierwsza to Pi4J zawierająca masę innych bibliotek umożliwiających pełne wykorzystanie możliwości tego komputerka. Będzie to między innymi obsługa I²C, Serial, SPI i innych interfejsów. Jej instalacja jest banalna i sprowadza się do wpisania jednej komendy:

Pobiera ona plik instalacyjny z serwera pi4j.com i uruchamia go z uprawnieniami roota. Po zakończonej instalacji będziemy gotowi na instalację drugiej biblioteki – WiringPi. Jest to biblioteka bardzo upraszczająca korzystanie z GPIO. Umożliwia ona bowiem manipulację stanami i typami odpowiednich pinów poprzez wpisanie jednej komendy. Wykorzystywana jest w programowaniu w Pythonie, C++ oraz w Javie. Jej instalacja jest również podana na stronie autora.

To tyle?

Jesteśmy już po instalacji systemu, środowiska oraz bibliotek. Na razie więcej nam nie jest potrzebne, jednakże w następnych wpisach na pewno będzie potrzeba instalacji dodatkowych programów czy bibliotek. Pomyślę nad dodawaniem plików .sh na końcu każdego wpisu, które będą automatycznie instalowały, bądź konfigurowały poszczególne pakiety.
Jeżeli macie jakiś pomysł, co mógłbym przedstawić w następnych wpisach, to zapraszam do komentarzy. A my się widzimy już niebawem 😉