Wytrawiacz domowej roboty

Cześć

Jakiś czas temu gdy chciałem szybko wytrawić prototypową płytkę do mojego projektu robota.

Okazało się, ze mój wytrawiacz już „nie działa tak jak powinien” (korzystałem z roztworu chlorku żelaza). Zbyt wiele płytek w nim wytrawiłem, przez co zmienił się w roztwór nasycony miedzi. Bardzo możliwe, że Tobie także się kiedyś tak zdarzyło.

Stwierdziłem, że zamiast zamawiać specjalny roztwór, zrobię coś na jego styl z produktów jakie znajdę w domu 😀

Po krótkim przejrzeniu internetu w poszukiwaniach oraz przemyśleniu postanowiłem stworzyć roztwór na podstawie nadtlenku wodoru (w domu mamy ją pod postacią wody utlenionej), kwasku cytrynowego oraz soli.

Działanie tego roztworu mnie zaskoczyło, oczywiście pozytywnie. Dlatego na prośbę kilku osób postanowiłem się nim z Wami podzielić.

No to zaczynamy!

Składniki
– Woda utleniona (roztwór nadtlenku wodoru) – Jedna buteleczka 200 ml
5909994006423_1_1-min

– Kwasek cytrynowy – 50g – Czyli dwie typowe paczki
CANEOkwasek-d9f68c78-min

– Sól – 15g – Jedna łyżka stołowa

lyzeczka-soli-zmielonej-6g-min

– Łyżka

– Słoik bądź inne naczynie

Co dalej?

Gdy już mamy wszystkie składniki możemy przejść do ich „wymieszania”. Nie jest to skomplikowana czynność ponieważ wystarczy wszystkie składniki wlać oraz wsypać do naszego naczynia(w moim wypadku był to słoik), oraz mieszać aż roztwór stanie się mieszaniną jednorodną (nie będzie „widać” składników sypkich)

Takim sposobem mamy gotowy roztwór(gotowy roztwór jest bezbarwną cieczą o dość specyficznym zapachu)

Pozostało nam już tylko włożenie do niego płytki oraz oczekiwanie. W moim przypadku mała płytka, którą trawiłem była gotowa już po upływie 5 minut.

Roztwór po wytrawieniu płytki zmienił barwę na jasno niebieską. Zdjęcie prezentujące płytkę oraz roztwór (płytka jest tylko prototypowa dlatego wygląda tak kiepsko)

100_2584-min

A jakie Wy macie sposoby na trawienie płytek? Z czego korzystacie? A jeżeli sprawdzicie „moją” metodę dajcie znać w komentarzach jak wam wyszły płytki. Już niedługo mam zamiar sprawdzić ten roztwór kolejny raz i dam Wam wtedy znać jak szybko roztwór się „zużywa”.

Scroll to Top